logo
WARSZTATY

Koinobori 

Prezentacja japońskiej tradycji na Stawach Milickich
28 maja (sobota) 12:00 - 16:00
impreza otwarta zlokalizowana w CET Naturum przy placu zabaw.

W programie ciekawe warsztaty dla dzieci i młodzieży.

 

W Japonii zgodnie z legendą, był sobie karp, który chciał płynąć w górę rzeki, przeskakując wodospad. Starał się bardzo mocno, ale nie mógł sobie poradzić. W końcu bogowie zlitowali się nad karpiem i zamienili go w smoka, który nie tylko wspiął się na wodospad, ale również poleciał do nieba. Opierając się na tej legendzie w Japonii, wystawia się koi-nobori. Karp stał się symbolem siły i zdolności pokonywania przeszkód. Jego symbolem jest kolorowy latawiec w kształcie karpia, który stał się znakiem japońskiego święta obchodzonego jako Dzień Dziecka.

Japończycy uważają karpia za rybę silną i pełną niewyczerpanej energii. Dlatego karp jest symbolem odwagi, dzielnego pokonywania przeszkód oraz osiągania ambitnych celów.

W Polsce również wierzymy w pozytywną moc karpia. W naszym kraju uznajemy, że łuska karpia to talizman, który włożony do portfela przyniesie bogactwo i nie pozwoli zaznać biedy. Karp był symbolem świętości, dziś stał się rybą odświętną, która obowiązkowo pojawia się podczas wigilijnej kolacji. Obie kultury nadają karpiom symbolikę szczególnych mocy. Bardzo pozytywnych i przynoszących szczęście, dobrobyt, dających odwagę i siłę pokonywania trudności.

Łączy nas karp

Dolny Śląsk i Japonię łączy karp, dlatego z okazji Dnia Dziecka organizujemy imprezę przybliżającą tradycje Japonii. To piękne japońskie Święto Koinobori chcielibyśmy zaprezentować w miejscu, które na Dolnym Śląsku posiada wielowiekową tradycję hodowli i kojarzy się jednoznacznie z karpiem.

 

W programie imprezy:

Nauka Kaligrafii [Szkoła języka japońskiego "Kurama"]

Pokazy i warsztaty kaligrafii japońskiej. 
Kaligrafia japońska (dosł. "droga pisma") obejmuje kilka stylów pisma w języku japońskim, wywodzi się z kaligrafii chińskiej. Po powstaniu hiragany i katakany Japończycy wytworzyli swój własny styl.

Nauka Origami i Bodypainting [Mariusz Gosławski]

Warsztaty Origami

Origami, czyli sztuka składania papieru, pochodząca z Chin, rozwinięta w Japonii i dlatego uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską. W XX w. ostatecznie ustalono reguły origami: punktem wyjścia ma być kwadratowa kartka papieru, której nie wolno ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać i z której poprzez zginanie tworzone są przestrzenne figury.

Bodypainting

Japanese calligraphy body art - haiku lub ręcznie wykaligrafowane imię malowane na ciele.

Ceramika RAKU [Urszula Bugajewska]

Za datę narodzin ceramiki raku uważa się XVI wiek. Początkowo były to naczynia lepione ręcznie pokrywane szkliwem czarnym i czerwonym przeznaczone do picia herbaty. Raku znaczy "radość". Cieszyły się dużym powodzeniem pomimo swojej chropowatości, nierównej faktury i nieregularnych kształtów. Były wymarzone wręcz dla praktykujących surowy Zen i przeciwieństwem dla gładkiej i kolorowej ceramiki chińskiej.

Pokazy walk Sumo 

Sumo to japoński sport narodowy, rodzaj zapasów, znany od początku VIII wieku. Sumo – jak żaden inny sport – obwarowane jest skomplikowanym ceremoniałem, wywodzącym się wprost z czasów feudalnej Japonii, a przejawiającym się w ściśle określonym systemie zależności, trybie życia i treningu zawodników, jak i w sposobie rozgrywania samych zawodów. Pochodzące z Japonii legendy dotyczące walk sumo zdają się sytuować jego początki w VIII w. p.n.e.

Wystawa BONSAI [Galeria Sztuki Orientalnej Piotr Czerniachowski]

Bosai to sztuka miniaturyzowania drzew lub krzewów uprawianych w odpowiednio dobranych, płaskich pojemnikach. Efekt ten jest uzyskiwany poprzez specyficzne przycinanie oraz pielęgnację. W potocznym znaczeniu – zminiaturyzowane rośliny o sztucznie wymuszonym, płytkim systemie korzeniowym umieszczone w płaskim naczyniu.

Ceramika Bolesławiec

Warsztaty samodzielnego zdobienia ceramiki metodą stępelkową oraz warsztaty interaktywne i zdobienie twarzy stępelkami ceramicznymi.

 

 

STAWY MILICKIE SA

Ruda Sułowska 20

56-300 Milicz

tel.: (+48) 71/ 38 47 110

(+48) 71/ 38 32 482

fax: (+48) 71/ 38 47 110 (wew. 25)

mail: biuro@stawymilickie.pl

NIP: 916-13-88-540

BIURO

Sułów, ul. Kolejowa 2

(I piętro, Bank Spółdzielczy)

56-300 Milicz

tel.: (+48) 71/ 38 47 110

BIURO WE WROCŁAWIU

Rynek 58, III p.

50-116 Wrocław

HOTEL NATURUM

Ruda Sułowska 20

56-300 Milicz

tel.: (+48) 71/ 75 90 888

tel.: (+48) 534 964 120

mail: rezerwacje@stawymilickie.pl

GOSPODA 8 RYB

tel.: (+48) 534 964 120

WYCIECZKI, FOTOSAFARI

tel.: (+48) 71/ 759 08 88

DZIAŁ SPRZEDAŻY
HOTELU NATURUM

mail: rezerwacje@stawymilickie.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone © Stawy Milickie SA 2008-2015